Γιορτή Χριστουγεννιάτικη

Πρόγραμμα  Χριστουγεννιάτικης  γιορτής  Γυμνασίου & Λ. Τ. Δομβραίνας.

Δευτέρα  23  Δεκεμβρίου 2013.

1)Τραγούδι: «Άγια Νύχτα»

2)Θεατρικό από τους  μαθητές της  Α΄τάξης: «Το  σπίτι της Κοκόνας» του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη. (Περίληψη. Παραμονή Χριστουγέννων. Το σπίτι της Κοκόνας φόβος και τρόμος! Ποιο είναι το  φάντασμα που κρύβεται εκεί και «ξαφρίζει»  τις εισπράξεις των μικρών παιδιών που λένε τα  κάλαντα; Κάθε χρόνο το ίδιο βιολί και οι διαδόσεις παίρνουν και δίνουν για στοιχειά και δαιμόνια που κατοικούν στο ερειπωμένο σπίτι της Κοκόνας. Τα παιδιά όμως με το δικό τους  «τρόπο» θα δώσουν στο «παραμύθι» αυτό ένα τέλος???)

Μανόλης: Κώστας Πέτραινας.

Γιώργης :Παναγιώτης  Καραδήμος.

Δημητρός: Έρις  Ταπανγίη.

Βαγγέλης: Βαγγέλης Βαρδουνιώτης.

Κυρά Φροσύνη: Μαρία Καρβούνη.

Τρίγωνα κάλαντα (ορχηστρικό).

ΗΧΟΙ Δυνατός αέρας

Φάντασμα: Αλέξανδρος   Υζεϊράγι.

Αέρας με μουσική.

Γειτόνισσα 1η : Βασιλική Σοφία.

Γειτόνισσα 2η  :Δήμητρα Ελέζι.

Μουσική από το Internet.

3)Τραγούδι: «Χακίμ».

4) Συνεχίζουν οι μαθητές της Β΄τάξης με  Έθιμα Χριστουγεννιάτικα  από την Ευρώπη.

Α)Μάκης Σέγκος: Για τη  Γαλλία.   Β)Κώστας  Φίλης: Για την Ολλανδία.  Γ)Γιώργος Μπαρδώσας: Για το Βέλγιο.

«Πάει ο παλιός ο χρόνος» από τη χορωδία της Β΄Τάξης. Τον χριστουγεννιάτικο στολισμό ανέλαβαν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄Τάξης

Τη γιορτή επιμελήθηκαν οι εκπαιδευτικοί: Τσακανίκα Μαγδαλινή, Σπύρου Ευθύμιος, Μπενέτου Λιάνα και το θεατρικό η  Δ/ντρια Πασχαλία Παπαγεωργίου.

«ΧΡΟΝΙΑ  ΠΟΛΛΑ»  ΚΑΙ   «ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ»