Εκπαιδευτική Εκδρομή

2ωρη  Επιμορφωτική  επίσκεψη τα ων  μαθητών  στις  εγκαταστάσεις  της   Διαχείρισης  Βιομηχανικής Περιοχής Θίσβης (ΔΙΑ.ΒΙ.ΠΕ.ΘΙ.).

Στις  17 Οκτωβρίου 2013 ημέρα Πέμπτη  και στα πλαίσια της εβδομάδας  ευαισθητοποίησης των μαθητών  για περιβαλλοντικά προβλήματα μεταβήκαμε στη ΔΙΑ.ΒΙ.ΠΕ. Θίσβης,  όπου η εταιρεία μαζί με την HELMEPA, μας ενημέρωσαν για τη ρύπανση  της θάλασσας.

Μετά πήγαμε στο λιμάνι του Άϊ-Γιάννη και παρακολουθήσαμε μία άσκηση για μια εικονική-υποθετική ρύπανση της θάλασσας από πετρελαιοκηλίδα και την προσπάθεια απορρύπανσης από εκπαιδευμένο προσωπικό και με τα κατάλληλα μέσα. Ήταν μια άσκηση που εντυπωσίασε τους μαθητές και πήραμε ένα μάθημα για συνεργασία, συντονισμό και κατάλληλης εκπαίδευσης ώστε τα αποτελέσματα να είναι τα καλύτερα.