Επιμορφωτική επίσκεψη των μαθητών του Γυμνασίου Δομβραίνας στη ΔΙΑ.ΒΙ.ΠΕ.ΘΙΣΒΗΣ.

Στα πλαίσια της ευαισθητοποίησης σε θέματα προστασίας του θαλάσσιου περιβάλλοντος την Πέμπτη στις 17 Οκτωβρίου 2013, οι μαθητές παρακολούθησαν στο λιμάνι μια πρακτική άσκηση πρόληψης της ρύπανσης της θάλασσας. Προηγήθηκε επίσκεψη στις εγκαταστάσεις της «ΣΩΛΗΝΟΥΡΓΙΑΣ ΚΟΡΙΝΘΟΥ ΑΕ», όπου η κα Στ. Κακαουνάκη διευθύνουσα σύμβουλος της «ΔΙΑ.ΒΙ.ΠΕ.ΘΙΣΒΗΣ ΑΕ» και ο εξωτερικός συνεργάτης της εταιρείας κος Μιχ. Αγγελόπουλος μας ενημέρωσαν για τα υλικά και τα μέσα πρόληψης ρύπανσης της θάλασσας. Συνοδός μας ήταν η κα Μ. Κτιστάκη από τον τομέα περιβαλλοντικής ενημέρωσης της HELMEPA.

Εντύπωση έκανε στους μαθητές η ταχύτητα , ο συγχρονισμός και η συνεργασία του προσωπικού στη διάρκεια της άσκησης. Το ενδιαφέρον τους και η αγάπη για τη δουλειά που έκαναν. Το φράγμα που έβαλαν για να κυκλώσουν την πετρελαιοκηλίδα. Ο μηχανισμός άντλησης του πετρελαίου από την επιφάνεια της θάλασσας. Τα σωσίβια που άνοιγαν αυτόματα, τα κράνη που φορέσαμε όλοι για να πάρουμε μέρος στη δράση αυτή. Όλα ήταν σχεδιασμένα τέλεια. Οι εργαζόμενοι στον τομέα αυτό αξίζουν πάρα πολλά, γιατί προσφέρουν τεράστιο έργο στην προστασία του περιβάλλοντος.

Σας ευχαριστούμε για την ευκαιρία που μας δώσατε να μάθουμε τόσα πολλά πράγματα.

ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ? ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ - Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ ΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΔΟΜΒΡΑΙΝΑΣ.